select language :
Türkçe English

counter

Orca Prop Protector

protective grease

koruyucu yağ

Orca Slip

Orca Slip, su altında kalan ve zehirli boya ile boyamak istemediğiniz uskur, şaft gibi metal aksamın korunmasını ve yağlanmasını sağlar.

Kekamoz ve yosun oluşmasını önler. Zehirli boya gibi bunları öldürmemekle beraber, tekne aksamı üzerinde tutunmalarını engeller.

Uygulandığı yüzeylerde altı aya varan süreler boyunca etkinliğini korur. Bu süre, kekamoz oluşma mevsimini geçirmek için yeterlidir. Tekne, ortalama yılda bir karaya çekilse bile, Orca Slip gereken zamanda görevini yapmış olacaktır.

Üstelik, cildinize hiç bir zararı yoktur, lanolin içerdiği için faydası bile vardır. Örneğin, bakım işlerine başlamadan önce ellerinize koruyucu (bariyer) krem olarak da sürebilirsiniz.Orca Slip keeps marine growth off your propeller and exposed underwater metals.

It is not only used to protect metals from growth but also on rigging screws or when bolting fittings above or below the water line.

It will stay on applied surfaces for up to six months, which is sufficient to cover the period of most rapid underwater growth.

What is more, it is non-toxic, so you can use it on your hands as a barrier cream when you're antifouling or painting.

Orca Slip Uygulama : Application :
Bir tasa Orca Slip'i yüzdürecek kadar su koyun. Orca Slip'i plastik kabı ile beraber tasın içine koyun. Float the plastic Orca Slip container in a pan of water. You only need enough water to just float the plastic tub.
Tası ocak üzerine yerleştirip, Orca Slip fırça ile rahatça sürülebilecek kıvama gelene Heat until the grease is soft enough to apply easily with a brush. Orca Slip kadar ısıtın.
Bir taraftan da, Orca Slip uygulanacak malzemeyi ısıtarak hazırlayın. At the same time, heat the material that you will be applying the Orca Slip to.
Bu iş için profesyonel tür bir ısıtıcı kullanabile- ceğiniz gibi, sıradan bir saç kurutucusu da kullanabilirsiniz. Ancak, unutmayın, saç kurutucunuz bu işlemde mutlaka kirlenecektir. You can use a proper heat gun, as used in paint stripping, but an ordinary hair dryer will also do. Only, keep in mind that your hair dryer will get pretty dirty in the course of this work.
Önemli not : ısı uygularken lastik veya plastikten yapılmış conta türü malzemelere zarar vermemeye dikkat edin. Important note : take care to avoid damage to rubber and plastic components such as seals when applying heat.
Orca Slip Rahatça kullanabileceğiniz kadar küçük, orta sertlikte bir fırça ile Orca Slip'i istenilen bölgelere sürün. Ek yerlerine, ince aralıklara, yeterli miktarda Orca Slip uygulamaya gayret gösterin. Using a medium stiffness brush, small enough to handle comfortably, apply Orca Slip to the target areas. Take care to apply enough of the grease to joints and split lines.
Orca Slip Bu aşamada çok düzgün ve muntazam kalınlıkta bir tabaka elde etmeye gerek yoktur, Orca Slip'i biraz rastgele sürmeniz yeterlidir. At this stage it is not necessary to get an even spread. It will do no harm to spread Orca Slip in a slightly haphazard way.
Önemli not : tutyaları Orca Slip ile kaplamayın, tutyanın doğru çalışabilmesi için deniz suyu ile temas halinde olması şarttır. Important note : do not cover the anodes with Orca Slip, these need to be in contact with sea water in order to work.
Orca Slip Şimdi, ısıtıcınız ile, uyguladığınız Orca Slip'i tekrar dikkatle ısıtın. Yağın hafifçe eriyerek ek yerlerine, ince çatlaklara girmesini ve yüzeye düzgünce yayılmasını sağlayın. Now use your heat gun to ensure an even spread of Orca Slip, and see that it gets into all the joints and cracks in the material.
Orca Slip Işiniz bittiğinde, sağda gördüğünüz gibi, Orca Slip uygulandığı yüzeylere ince ve kesintisiz bir tabaka halinde yayılmış olmalıdır. When you are finished you should end up with a thin, even spread of Orca Slip, as you can see in the picture to the right.


Orca Slip Result : Sonuç :
Yukarıda Orca Slip uygulandığını gördüğünüz tekne 9 ay denizde kaldıktan sonra karaya çekilmiş ve altı yıkanmıştır.

Pervane kanatlarının ve sair aksamın tertemiz kaldığını görüyoruz.
The boat we used to illustrate the application of Orca Slip remained in the water for a full 9 months. After hauling out and a pressure wash, the propeller was completely free from underwater growth, as you can see.
Orca Slip Orca Slip'in işini fazlasıyla yaptığının en iyi kanıtı budur.

Bu sonucu kendiniz de deneyip görebilirsiniz.
This is the best proof that Orca Slip possibly works even better than claimed.
You can use Orca Slip on your own boat and prove the result for yourself.
Henleys Propellers Henley's Propellers 'in internet sitesine buradaki link'ten ulaşabilirsiniz.

Not : Orca Slip sayfanın ortalarında yer almaktadır, sayfa başındaki Orca Slap ile karıştırmayınız.
You may reach Henley's Propellers 's own web site from here.

Note : Orca Slip is found about the middle of the page, do not confuse with Orca Slap at the top of the page.