select language :
Türkçe English

counter

Stripper

Ambassador Marine Rope Stripper

Uskur Koruyucu

Propeller Protector

Stripper cutting rope

Rope Stripper halat kesicileri uskur şaftınıza dolanabilecek halat ve benzer nesneleri anında keserek sizi tehlikeden, teknenizi de hasardan korur.

ST316 paslanmaz çelikten imal edilmiş olup, sağlamlığının yanısıra mekanik ve elektrokimyasal dayanıklılığa da sahiptir.

The Rope Stripper rope cutter will cut through rope and similar foreign objects that become entangled in your propeller, saving you from danger and your boat from damage.

Manufactured from ST316 stainless steel, it is highly durable in the marine environment.

Teknelerin büyük çoğunluğuna kolaylıkla uygulanır.

It may be easily installed in the great majority of boats.

Saildrive modelleri (Volvo, Yanmar, Bukh, vs.) için, montajı son derece kolay özel kitler mevcuttur.

Specially designed versions are available for saildrive units (Volvo, Yanmar, Bukh, etc.), with simple and straightforward installation.

Stripper for Beneteau

Beneteau Oceanis modelleri için braket adaptörleri (sağdaki resimde görüldüğü gibi) vardır.

There are also bracket adaptors (as seen in the photo to the right) for Beneteau Oceanis models.Sailing Today dergisinde yayınlanmış bu rapor ilginizi çekebilir : Rope Stripper report Rope Cutters Group Test  

You may find this review printed in Sailing Today magazine informative : Rope Stripper report Rope Cutters Group Test

get acrobat Raporu okumak için Adobe Acrobat Reader gereklidir - buradan indirebilirsiniz : You will need Adobe Acrobat Reader - you may download it here :

Ambassador Marine logo

Stripper'in üreticisi Ambassador Marine'e link

Link to the manufacturer of the Stripper, Ambassador Marine


Teknenize uygun Stripper modelini seçin : Select the Stripper model to suit your boat :

İlk olarak, aşağıdaki "Seçim tablosu A" dan, uskur şaftınızın çapına uygun gelen Stripper modelini seçin.

First, select the appropriate Stripper model for your shaft size from "Selection table A".

Bazı çaplarda, iki modelin birden uyduğunu göreceksiniz (örneğin 25 mm. çap için AM5 ve AM10 modellerinin her ikisinin de uygun düştüğü gösterilmektedir). Bu durumda, aşağıdaki ikinci tablo olan "Seçim tablosu B" ye bakın, ve göbek çapı (en alttaki resimde B boyutu olarak gösterilen) uskurunuzun göbek çapına daha yakın olan modeli seçin.

In some cases, you will see two models indicated (for example, you will find both the AM5 and the AM10 models shown as suitable against a 25 mm. shaft). In this case, look at "Selection table B" below, and compare the size of the boss of the Stripper model (this is dimension B in the diagram lower down) with the boss of your propeller, and select the model that comes closer in size.

Seçim tablosu A Selection table A
şaft çapı shaft diameter Stripper modeli Stripper model
20 mm. AM5
22 mm.
25 mm. AM10
30 mm.
35 mm.
40 mm. AM15
45 mm.
50 mm. AM20
55 mm.
60 mm.
65 mm.
70 mm.
75 mm. AM30
80 mm.
85 mm.
90 mm.
95 mm.
100 mm.
SailDrive

çeşitli Volvo, Yanmar, Bukh v.b. SailDrive türleri için özel olarak tasarlanmış modeller

various models specially designed to suit Volvo, Yanmar, Bukh etc. SailDrive unitsŞimdi, uskurunuzun kaç kanatlı olduğunu biliyorsanız, teknenize uygun Stripper modelinin tam tanımını, model - kanat adedi - şaft çapı şeklinde yapabiliriz. Örnek olarak, 35 mm. şaft çapı ve 3 kanatlı uskuru olan bir tekneye seçeceğimiz modelin tanımı şöyledir : AM10 - 3 - 35 .

Assuming that you know the number of blades your propeller is equipped with, you can now specify the Stripper model to suit your boat as model - number of blades - shaft diameter . For example, for a shaft diameter of 35 mm. and a 3 blade propeller, you can specify the model as : AM10 - 3 - 35 .

Şimdi de, "Seçim tablosu B" de, seçtiğiniz Stripper modelinin ve uskurunuza uygun kanat adedinin hizasinda, "tipik aralık (boyut E)" olarak gösterilen boyutu bulun.

Now, in the second table, find the typical gap (dimension E) for the Stripper model and number of blades that you have selected.

Seçim tablosu B Selection table B
Stripper
modeli model
kanat
adedi
number of
blades
tipik aralık
(boyut E)
typical gap
(dimension E)
göbek çapı
(boyut B)
hub diameter
(dimension B)
AM5 2 36 mm. 55 mm.
3
AM10 2 40 mm. 66 mm.
3
AM15 2 50 mm. 86 mm.
3
AM20 2 55 mm. 110 mm.
3
4 65 mm.
AM30 2 60 mm. 165 mm.
3
4 70 mm.
SailDrive 2 orijinal tutyanın yerine tam olarak uyar direct replacement for original anode
3


Aşağıdaki resimde E boyutu olarak gösterilen bu boyut, şaft destek braketi ile uskur'un arasındaki aralığı, yani şaft ekseni üzerinde Stripper'in montajı için gereken asgari mesafeyi gösterir.

You will need this much axial space between the P bracket and propeller for the installation of your Stripper.

Stripper diagram

Eğer teknenizde gördüğünüz aralık, tabloda gösterilen E boyutundan küçük ise, ek bir flanj ile gereken ayarlama yapılabilir, yani şaft boyu gereken miktar uzatılabilir.

If there is insufficient space on your boat, we can supply a flange to extend the shaft by the required amount.

Beneteau Oceanis modellerinde braket kullanılmadığı için, montaj'da özel bir kelepçe kullanmak gerekir.

Beneteau Oceanis models have a different arrangement, and do not use a P bracket. We can supply a specially designed clamp mounting for these boats.

SailDrive (veya S-Drive) modellerinde montaj son derece kolaydır, orijinal tutyanın yerine, Stripper'ın kutusunda bulacağınız, özel olarak işlenmiş bir tutya ile doğrudan monte edilir.

Installation for SailDrive (also referred to as S-Drive) models is very straightforward, the original anode is replaced directly with a specially machined anode that comes with the Stripper.

Son olarak, hatırlatmak isteriz, sizinle yüz yüze veya telefonla görüşmekten ve teknenize uyacak model ve aksesuar tesbitinde yardımcı olmaktan memnunluk duyarız. Aşağıdaki email adresi veya telefonlardan bizi aramaktan çekinmeyiniz.

In all cases, we will be pleased to advise you on the model and installation requirements to suit your boat. Please do not hesitate to contact us by email or telephone - the details are given below.